De kunst van het kiezen: wet en moraal
Als arts-assistent krijg je te maken met een grote diversiteit aan casussen waarin je steeds opnieuw moet afwegen: wat is juist om te doen? Soms heel zichtbaar zoals bij een verzoek om euthanasie of abortus maar vaak ook subtiel, in alledaagse situaties waar de juiste weg minder duidelijk is. Wat doe je als patiënt en familie iets anders willen? Hoe ga je om met een verschil tussen protocol en praktijk?
In zulke situaties is het belangrijk om stil te staan bij de waarden en normen die spelen – en bij de juridische kaders waarbinnen je handelt. De wet lijkt zwart-wit: dit mag wel, dat mag níet. Maar in de praktijk ontdek je al snel dat de werkelijkheid vaak grijs is. Juist daar is ethische reflectie onmisbaar: stilstaan bij de normen en waarden die op het spel staan, zorgvuldig afwegen en je handelen onderbouwen. Soms kom je erachter dat er simpelweg geen kant-en-klare oplossing is. Dan wordt het een kunst om samen te sparren, argumenten te wegen en het gesprek intercollegiaal en multidisciplinair aan te gaan.
In deze DOO ga je niet alleen in op wat de wet zegt, maar leer je ook hoe je omgaat met de grijze gebieden in de zorg. Je oefent met casuïstiek, discussie en collegiale reflectie, zodat je steviger en bewuster beslissingen kunt nemen wanneer de situatie erom vraagt.
Datum: dinsdag 12 mei 2026 van 13:30-17:30 uur
Locatie: Zuyderland Heerlen
Trainers: Marlou Rietrae, Melanie Broos Deelnemers: 15
Aanmelden; Wil je meedoen? Stuur dan een mailtje naar medischeopleidingen@zuyderland.nl en meld je vandaag nog aan!